Beşevler Mah. Acar Sk. No:1 D:5 Nilüfer/Bursa 0539 316 70 72

Tırnak Mantarı Lazeri

SG Podoloji

Tırnak mantarı için lazer uygulaması ile tırnak altında üreyen mantarı lazer atışları ile öldürerek Bursa’da bir ilki yapıyoruz.

Tırnak mantar – onikomikoz   deri mantar hastalıklarının 3 Te 1'ini, tırnak hastalıklarının da % 50 sini oluşturmaktadır. Sıklıkla erişkinlerde gözlenmektedir. Tırnak plağını (tınağın kendisi), tırnak yatağını ve tırnak yapım merkezi olan tırnak matrixini (kök) etkilemektedir. Tırnak mantarı ağrı gelişimi, başka enfeksiyonlara yol açması ve bulaşıcı olması nedeni ile ciddi bir sağlık problemidir. Özellikle yaşlı, şeker hastalarında ve savunma sistemi problemli olan kişilerde daha dikkatli olunmalıdır. Ayrıca el ve ayak tırnaklarında ciddi  estetik problemlere de neden olmaktadır.

Tırnak Mantarı ile Lazer Onarımı

Lazerle tırnak mantarı , kısa dalga boylu “UV Lazer.” olarak adlandırılan özel bir lazer ışığı kullanılarak yapılmaktadır. Bu onarımda hedef tüm tırnakların 39-42 derece olana kadar ısıtılmasıdır. Herhangi bir ağrı kesici ya da anestezi kullanılmadan yapılan işlem yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Tırnağın dibinde temiz tırnak çıkması görülene kadar devam ettirilmektedir. Danışanlarımız, uygulama sonrasında aynı gün iş ve sosyal yaşamlarına dönebilirler.


Lazer ve ışık onarımı; sistemik ve lokal tedavilere dirençli tırnak mantar hastalıklarında yada sistemik tedavi alamayacak hastalarda (yaşlılarda, çocuklarda, karaciğer problemleri olanlarda vb) tercih edilmektedir. CO2 lazerler, Nd:YAG lazerler, 870/930-nm IPL sistemleri, UV ve fotodinamik tedaviler gibi.

Tırnak yavaş uzayan bir deri ekidir. Tırnak mantarında lazer ile yeni sağlıklı tırnak gelişimi sağlanmaktadır. Bu nedenle uygulanan lazer ne olursa olsun tırnağın klinik olarak düzelmesi tırnak tutulumuna bağlı olarak değişmekle birlikte 3-12 ay sürmektedir.

Lazer onarım; her yaş döneminde düşük risk ve geniş güvenli kullanım özelliği, yüksek hasta uyumu ve klinik iyileşmesi ile tırnak mantarlarında ilk bakım seçenekleri arasına yer almaktadır.

Tırnak Mantarı Lazeri;

Uygulama sırasında hastanın rahat tolere edebileceği hafif bir ağrı olmaktadır. Lokal anesteziye gerek kalmaksızın soğuk hava desteği ile lazer yapılabise de amacımızın tırnağı ısıtmak olduğu düşünüldüğünde soğutma sistemleri çoğunlukla tercih edilmemektedir. Ancak ısıyı tolere edemeyecek kişilerde kullanılabilmektedir. Sonrasında ağrı kesici, pansuman ve ilaç kullanımına gerek yoktur. Seans sonrasındaki günlerde  ağrı ve günlük aktivite de kısıtlama olmadığı için istirahate de gerek yoktur.

Lazer sonrası mantar etkenlerinin tırnakta yok edilmesi ile sağlıklı tırnak uzaması zamanla gerçekleşmektedir.

Tırnak Mantarı Nedenler;

  1. Ortak terlik ve ayakkabı kullanımı

  2. Hijyen kurallarına uyulmaması

  3. Spor merkezleri ve havuz gibi ortak kullanım alanlarında yere ayakkabısız veya terliksiz basılması

  4. Mantar enfeksiyonlarının oluşması kolaylaştıran nemli ortamlar

  5. El ve ayakların yıkandıktan sonra iyice kurulanmaması 

Lazer uygulama süresi tedavi edilecek tırnak sayısına bağlı olarak değişmekle birlikte 15-45 dakika kadardır.

Tırnak mantarı tedavilerinde lazer uygulamanın üstün tarafı hem mantar etkenlerine hem de bakterilere karşı etkili olmasıdır. Çünkü tırnak mantar hastalıklarında bazı bakterilerde tırnakta çoğalabilmektedir.

Randevu Al
İletişim