Beşevler Mah. Acar Sk. No:1 D:5 Nilüfer/Bursa 0539 316 70 72

Medikal El Ve Ayak Bakımı

SG Podoloji

Medikal el ve ayak bakımı, koruyucu ve önleyici bir bakımdır. Tırnaklar doğru şekilde kesilip podolojik frezelerle doğru miktarda inceltilip üstleri temizlenir. Cilt, deriye uygun podolojik frezelerle ölü deriden arındırılır. Düzenli olarak yaptırılması önerilir. Düzenli yaptıran kişilerde ayak rahatsızlığı görülme oranı oldukça düşüktür.
Podolojik müdahalelerle yaşam kalitenizi koruyup günlük yaşantınıza devam etmek mümkündür.

Medikal El ve ayak bakımının kişiyi rahatsız etmeden, acı vermeden, steril ve hijyenik koşullar altında gerçekleştirilerek temiz tutulması, dolaşım ve sinir sistemi açısından çok önemlidir.

El ve ayak bakımında hijyenik tırnak kesimi ve dizaynı, tırnak yüzeyinin temizlenmesi ve parlatılması, sertleşmiş derilerin giderilmesi uygulamaları, el ve ayak bakım cihazları ile yapılmaktadır. Bu hem estetik hem de sağlığa yönelik özel bir bakım türüdür. Ellerimiz dış etkenlere en fazla maruz kalan bölgelerden biridir.

Özellikle kış aylarında soğuk hava nedeniyle eller büyük oranda tahriş olabilmektedir. Bu nedenle eller için özel bir bakıma ihtiyaç duyulmaktadır. Tıbbi el bakımı, sağlık ve estetik alanında uygulanan gözle görülür etkiye sahip bir bakımdır.

Genellikle el ve ayakta oluşan sağlık problemlerinin tanısı, koruyucu ve bakım önlemlerini içeren bir bütündür. İnsan vücudunun tüm organları ayaklardan etkilenir. Dolayısıyla ayak bakımı, kişinin sağlığı için ihmal edilmemesi gereken önemli bakımların başında gelmektedir.

Ayak bakımı sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle yaz aylarında, ayakların havasız kalması veya ayağın sık sık tuzlu ve tatlı suyla temas etmesi gibi nedenlerle daha fazla bakım ihtiyacı doğmaktadır.

Medikal ayak bakımı ile kalın ve mantarlı tırnaklar mekanik olarak temizlenmektedir, böylelikle tırnak yatağının altına yerleşmiş olan tırnak mantarına direkt olarak ulaşılmaktadır.

Ayak bakımı ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Vücudumuzda en fazla yıpranan ve tüm vücudumuzu taşıma görevine sahip olan ayaklar; çatlaklar, tırnak batmaları, nemsiz kalarak kuruma gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Bu sorunlar, ayağın hem kötü bir görüntüye sahip olmasına hem de sağlık açısından risk altında olmasına neden olmaktadır.

Medikal ayak bakım uygulamasıyla; yetersiz ayak bakımı, tırnağın yanlış kesimi, nasır, ayakkabı vurması, mantar gibi nedenlerle yıpranan ayaklara profesyonel anlamda bakım sağlanmaktadır.

Rutin olarak uygulanması önerilen medikal el ve ayak bakımı ile ellerinizin ve ayaklarınızın eski canlılığına ve sağlığına kavuşması mümkün olmaktadır. Medikal el ve ayak bakımında, klasik manikür pedikür uygulamalarında kullanılan kesici aletler olmadan, tıbbi cihazlar yardımıyla ve özel freze uçlar ile uygulama yapılmaktadır.

Medikal el ve ayak bakımı uygulamasında kişiye herhangi bir rahatsızlık verilmeden ağrısız, steril ve hijyenik koşullar altında uygulama yapılmaktadır.

İnsan sağlığını ilgilendiren tüm vücut organlarının el ve ayaklardan etkilendiği düşünüldüğünde, el ve ayak bakımının önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. Böylelikle dolaşım ve sinir sisteminizin sağlığını korumanız mümkün olmaktadır.

El ve ayak derisinde tahribattan kaynaklı olarak kuruluk, çatlama ya da pul pul deri döküntüleri yaşayabilmektedir. Kış mevsimlerinde yine soğuk havalardan en çok etkilenen bölgeler el ve ayak tabanıdır.

Düzenli olarak medikal el ve ayak bakımı yaptırmanın yanı sıra; kişilerin el ve ayak sağlığı için alabileceği önlemler de mevcuttur. Evde el ve ayak bakımı için kullanılan peelingler ve kremler el ve ayak derisinin biraz olsun yumuşamasını sağlayacaktır.

El ve ayak sağlığınız için önem vermeniz gerekenlerden bir diğeri de tırnak kesimidir. Kişinin genetik yapısı ile ilgili olarak tırnak yumuşak ya da sert yapıya sahip olabilir.

Tırnak yapısı sert olan kişilerin duştan hemen sonra tırnağın yumuşaması ile tırnak kesimini gerçekleştirmesi daha doğru olacaktır.

Bu durumda tırnak çatlamaları gibi olumsuzlukların önüne geçilmiş olunur. Duş sonrasında tırnak kesimin haricinde tırnak kesimi yapılacaksa öncesinde tırnak yüzeyini normal bir nemlendirici ile kremledikten sonra ya da ılık suda 10 dakika kadar bekledikten sonra da tırnak kesimi yapılabilir.

Bu sayede tırnak dip etlerinde yumuşama olacaktır. Tırnak bakımı ve tırnak kesimi yaparken tırnaklar hilal şeklinde kesilmeli ve ne çok dipten ne de çok uzunlukta kesilmemelidir.

İdeal olan uzunluk tırnaklarınızı keserken canınızın acımadığı en kısa boy olmalıdır. Bunun yanı sıra el ve ayaklar ılık su ile sık sık temizlenmeli ve ardından özenle kurulanmalıdır. Pamuklu çorap kullanımına ve doğru ayakkabı seçimine de dikkat edilmelidir.

Günümüzde medikal el ve ayak bakımı manikür ve pedikür ile karıştırılmaktadır. Fakat medikal el ve ayak bakımının bunlarla alakası yoktur. Medikal el ve ayak bakımı daha profesyonel bir uygulamadır.

Medikal el ve ayak bakımında tırnak ve tırnak etleri kesilmemektedir ve ayaklar suda bekletilmemektedir veya ponzalama işlemi yapılmamaktadır. Manikür ve pedikürde olduğu gibi keskin aletler kullanılmamaktadır.

Ayak altındaki ölü doku medikal ayak bakımı ile temizlenmektedir böylelikle deri kalınlaşmasının önüne geçilmiş olmaktadır. Bununla birlikte birçok rahatsızlık engellenmektedir.

Medikal el ve ayak bakımı sayesinde, manikür ve pedikür sırasında yapılan yanlış uygulamalardan ve steril olmayan koşullardan doğan batık tırnak batması, ayak mantarı gibi sorunların önüne geçilebilmektedir.

Medikal el ve ayak bakımı sırasında tırnak kenarlarındaki etler kesilmediği ya da herhangi başka bir kesim işlemi yapılmadığı için enfeksiyon riskinden söz edilemez.

Diyabetik hastaların ayaklarında his kaybı yaşanabilmektedir ve acıyı hissetmeleri sağlıklı dolaşıma sahip bir bireye göre zorlaşmaktadır.

Bu nedenle diyabetli ayaklar için kesici ve sivri uçlu aletlerin yerine özel cihazlardan yardım alınmaktadır.

Medikal el ve ayak bakımının, bu noktada özel durumu olan kişiler için avantaj sağlayan bir uygulamalar bütünü olduğunu söylemek de mümkündür.

Medikal El Ve Ayak Bakımı Neleri İçermektedir?

Batık tırnak bakımı, deforme tırnak bakımı, mantarlı tırnak bakımı, hamilelik süreci ayak bakımı ve diyabetik ayak bakımı gibi birçok bakımı medikal ayak bakımını içermektedir.

Bunun yanında ortez uygulamaları, nasır bakımını, çatlak topuk bakımlarını da medikal el ayak ayak bakımlarını içermektedir.

Medikal El Bakımı

Ellerimiz en çok dış etkene maruz kalan organımızdır. Bu nedenle belli aralıklarla düzenli olarak uygulanması gereken özel bakımlara ellerimiz ihtiyaç duymaktadır.

Medikal el bakımı sağlık ve estetik alanında uygulanan özel bir bakımdır. Uygulama başlamadan önce ilk olarak eller steril edilir. Daha sonra ışıklı looplar ile kontrol edilir ve eğer bir probleme rastlanmamış ise uygulamaya başlanır.

Medikal Ayak Bakımı

Bu uygulamanın başlama aşaması da tıpkı medikal el bakımında olduğu gibidir. Ayrıca ayaklar için geçerli olan topuk çatlakları için özel temizleme yöntemleri uygulanır. Bu yöntemle sertleşmiş deriler ve nasırlar giderilerek kişiye uygun nemlendiricilerle ayaklar nemlendirilir.

Randevu Al
İletişim